Montessori Eğitimi

Montessori Eğitimi

Eğitim Detayları

Montessori Eğitimi Nedir?

Montessori Eğitimi,  0-6 yaş grubundaki çocukların daha çok bireysel beceri, karakter özellikleri ile ilgi duydukları alanlara odaklanan bir eğitim sistemidir. Çocuklar,  soyut kavramları öğrenirken somut materyalleri kullanır.

 

Montessori Eğitimi’nin Amacı Nedir?

Montessori Eğitimi’nin amacı, materyaller yardımıyla çocukların kendi ilgi alanları ile mevcut aktiviteler arasında bir ilişki yaratarak çocuğun gelişiminin desteklenmesidir. Eğitmen, çocukların özgür olmasını sağlayarak öğrenmeye teşvik eder, gözlemler, öğrenebilecekleri ortamları hazırlarlar, çocuklara saygı gösterir ve kullanılacak materyallerle ilgili kendilerini bilgilendirir.

Çocukların, bireysel becerilerine ve ilgi alanlarına, bireysel öğrenme hızına ve karakter özelliklerine uygun bir eğitim türüdür. Montessori eğitimi temelde kişiliğin oluşumu üzerinde durmaktadır.

 

Çocuklar İçin Neden Önemli Bir Eğitim?

Her çocuğun özel ve tek olduğunu bilen bu eğitim sisteminde her çocuğun kendine has bir varlık olduğu kabul edilmektedir. Çocuklar, gelecekte olmak istedikleri karakterleri inşa ederken yetişkinlerin zamansız müdahalesi ya bu inşa planını tahrip edebilir ya da yanlış bir yöne yönlendirebilir.

 

Montessori Eğitiminde  çocuklar özel hazırlanan materyaller sayesinde bireysel ilgi ve eğilimine göre bağımsız olarak seçim yaparlar. Çocukların, istedikleri materyalle, istedikleri zaman, istedikleri yerde çalışmaları sağlanır. Çocuklara istedikleri kadar tekrar etme imkanı sunulur. Erken öğrenen yeni bir çalışmaya geçebilir çünkü öğrenmede herkesin farklı bir ritmi olduğu kabul edilir. Materyallerdeki hata kontrolü çocuğun kendi hatasını bulmasıyla gerçekleşir. Başka birinden uyarıya, onaya ve düzeltmeye gerek kalmaz. Kendi kendisini düzeltmesine olanak sağlar. Böylece yetişkinden bağımsızlaşmak doğal olarak gerçekleşir.

 

Kimler Katılabilir?

 • Montessori eğitimi ile kendini bu alanda geliştirmek isteyen, Montessori eğitmenliğini meslek olarak yapmak isteyen veya evde kendi çocuğuna bu eğitimi isteyenler
 • Profesyonel çocuk gelişimi, psikolojisi ve eğitim hizmetleri sağlayanlar ve bu hizmetlerine yeni uzmanlık eklemek isteyenler,
 • Hizmet verdiği alanlarda çocuk ve aile ilişkilerini geliştirmek ve ek uzmanlık kazanmak isteyenler,
  Sistemli yöntemler öğrenerek, kanıtlanmış ve takip edilebilir bir yapıda çocuk ve ailelere hizmet sunmak isteyenler,
 • Nitelikli ve kapsamlı bir eğitim sürecinden sonra bilgi ve donanımını geliştirmek isteyenler,
  Bir ailede çocuk gelişimi, psikolojisi, eğitimi ve çocuk – ebeveyn ilişkisi konularında kendilerini geliştirmesine yardımcı olmak isteyenler.

 

 

 

Montessori Eğitimi Eğitimcileri

Kursiyer Yorumları (1 Adet)

 • CEREN SARI
  24/09/2019

  Kolay iletişim

Tüm Yorumları Göster